Banja Luka dobila budžet
Nakon skoro 12 časova zasjedanja, Skupština grada Banje Luke je u 1.30 časova poslije ponoći, jednoglasno usvojila budžet Grada za 2021. godinu u iznosu od 149,77 miliona KM.
Odbornici su izglasali i četiri amandmana skupštinske većine, koji su kao takvi postali sastavni dio budžeta.
Izglasane su i tačke koje su u uskoj vezi sa budžetom, i to zaključci o prijevremenom stupanju na snagu odluka o usvajanju i izvršenju budžeta Grada za 2021. godinu.
Odbornici su usvojili i Odluku o izvršenju budžeta za 2021. godinu, te prihvatili odluku o utvrđivanju stope poreza na nepokretnosti na području grada Banje Luke za 2021. godinu uključujući i amandman skupštinske većine.
Gradonačelnik Draško Stanivuković, poslije usvojenog budžeta, kazao je da se nakon duge i teške rasprave došlo do toga da je budžet usvojen jednoglasno.
-Konačno je zaustavljena blokada Banje Luke, koja u ovim teškim vremenima može da krene naprijed. Već od jutra krećemo sa generalnim čišćenjem grada, iscrtavanjem ulica, isplatom jednokratnih pomoći, isplatama za javne kuhinje i svega onog što nije moglo biti realizovano zbog blokade budžeta. Sa te strane sam srećan – kazao je gradonačelnik.
Ipak, kako je kazao – doneseno je par odluka koje su izazovne za Banju Luku, poput odluke o stopi poreza na nepokretnosti koja će, kako je kazao – uzeti četiri miliona KM iz budžeta.
-Zbog toga strahujemo za realizaciju svih planova koje smo imali. Međutim, naša parola je da na svaku prepreku reagujemo, savladamo je i pronađemo rješenje – kazao je.
Takođe, usvojenim amandmanima na odluku o izvršenju budžeta, kako je istakao – onemogućeno mu je da kao gradonačelnik vrši realokaciju sredstava u budžetu, što će ubuduće moći samo Skupština Grada.
-Borićemo se za povećanje prihoda. Pokušaćemo dati sve od sebe da letimo putem promjena kojima smo krenuli. Ono što je ispred nas, jeste rad – kazao je on.
Najavio je da će se ići u provjeru zakonitosti određenih amandmana, koji su usvojeni na ovoj vanrednoj sjednici.
Naime, u usvojenom budžetu planirane su nove investicije i nastavak započetih, te obezbijeđeno finansiranje sportskih i kulturnih aktivnosti i manifestacija, pomoć osjetljivim kategorijama stanovništva, kao i ulaganja u privredne aktivnosti i mnoge druge oblasti života sugrađana.
Kapitalna ulaganja planirana su u iznosu od 31 milion KM. Kada je riječ o značajnijim novim ili projektima koji se nastavljaju, tu su: prva faza izgradnje gradskog parka i jezera, sportska dvorana Lauš, izgradnja vrtića u Kuljanima i Vrbanji, izgradnja teretana u prirodi, dajak pristaništa, projekti urbane revitalizacije objekata i drugo.
Planirano je i izdvajanje od 75.000 KM za izradu idejnog rješenja Centralnog spomen obilježja poginulim borcima Odbrambeno-otadžbinskog rata Republike Srpske, te sredstva za izradu značajnog strateškog dokumenta Urbanističkog plana Grada, za uređenje tvrđave Kastel i za gradnju mosta u Česmi.
Za potrebe JZU „Dom zdravlja“ i procesa vakcinacije predviđeno je 1,2 miliona KM. Planirano je i 705.000 KM za nabavku udžbenika za učenike osnovnih škola, zatim subvencije karte u javnom prevozu od 20 odsto za penzionere, dok su povećana sredstava za Studentsku organizaciju i za personalnu asistenciju.
U oblasti privrednog razvoja, planirane su subvencije privredi u iznosu od 1,2 miliona KM, i to privrednim subjektima u periodu krize u iznosu od 600.000 KM, te pomoć poslovnim subjektima iz oblasti ugostiteljstva i turizma u iznosu od 600.000 KM. Subvencije su predviđene i za javni prevoz, a tu su i sredstva za podsticaje u poljoprivrednoj proizvodnji u iznosu od 1,13 miliona KM.
Značajna sredstva planirana su za doznake pojedincima, koje se isplaćuju iz budžeta Grada, a odnose se na sve vidove socijalne pomoći i podrške pojedincima.
Preuzeto sa: Grad Banja Luka