INTERVJU: Sofija Ljubić, najbolji volonter u Republici Srpskoj za 2024. godinu
Povodom 5. decembra – Međunarodnog dana volontera, Ministarstvo porodice, omladine i sporta u Vladi Republike Srpske je proglasilo je najboljeg organizatora volontiranja i najbolje volontere u Republici Srpskoj za 2024. godinu, te im dodijelilo Republičke nagrade za volontiranje.
Republička nagrada za najbolje volontere su se dodijelile: Željku Milićeviću iz Banja Luke, Ivanu Ranđeloviću iz Banja Luke, Predragu Gajiću iz Banja Luke, Sofiji Ljubić iz Banja Luke, Dejanu Srdiću iz Banja Luke i Romani Balatunović iz Broda.
O volontiranju, aktivnostima i benefecijama koje volontiranje donosi, razgovarali smo sa Sofijom Ljubić, jednom od šest najboljih volontera u Republici Srpskoj za 2024. godinu.
Sofija, prije nego krenemo da pričamo o volontiranju i tvom volonterskom radu koji te doveo do nagrade za jednog od najboljih volontera, molim te da nam se predstaviš.
Zovem se Sofija Ljubić, imam 19 godina i student sam prve godine Pravnog fakulteta. Oduvijek sam bila strastvena u vezi sa pravdom i društvenim angažmanom, što me inspirisalo da se odlučim za ovaj studijski smjer. Pored studija, aktivno se bavim volontiranjem jer vjerujem da svaki pojedinac može doprinijeti boljem društvu. Volontiranje me ne samo obogatilo novim iskustvima i poznanstvima, već mi je omogućilo da kroz konkretne akcije doprinesem zajednici.
Hvala ti na ovom uvodu i svom predstavljanju. Reci nam tvoju definiciju volontiranja, šta ono za tebe predstavlja i šta u stvari znači biti volonter tj. volonterka?
Za mene, volontiranje je nesebično ulaganje svog vremena, znanja i energije kako bismo pomogli drugima ili unaprijedili zajednicu. To nije samo aktivnost, već način života koji nas uči empatiji, solidarnosti i razumijevanju potreba drugih ljudi.
Biti volonter znači biti pokretač promjena, čak i na najmanjem nivou. To je prilika da doprineseš društvu, ali i da rasteš kao osoba
Možeš li nam reći koja organizacija te nominovala i zašto je baš tebe izabrala?
Nominovala me organizacija Udruženje građana “Radost”, s kojom sarađujem već nekoliko godina. Oni su prepoznali moj trud, posvećenost i kontinuirani rad na različitim projektima usmjerenim na pomoć djeci i mladima, posebno u oblastima obrazovanja i socijalne inkluzije.
Koliko znamo, jedan od kriterijuma je i broj volonterskih sati koje si ostvarila tokom ove godine. Koji je to broj sati koji si provela volontirajući i koje su sve aktivnosti bile u pitanju?
Tokom ove godine, ostvarila sam 1500 volonterskih sati. Moj rad obuhvatao je različite aktivnosti, od organizacije kulturnih i društvenih manifestacija do učestvovanja u sportskim aktivnostima. Pomagala sam u organizaciji izložbi, i humanitarnih događaja, kao i u realizaciji sportskih turnira i rekreativnih aktivnosti za djecu i mlade.
Tokom godine, također sam volontirala u azilu za životinje, gdje sam provela značajan broj sati pomažući u brigama o životinjama i organizaciji donacija. Moj rad u azilu obuhvatao je hranjenje i njegu životinja, čišćenje prostora, te podršku u organizaciji kampanja za usvajanje.
Na koje volonterske aktivnosti si najviše ponosna? Ili bolje da pitamo u kojima si najviše uživala?
Najviše sam ponosna na volonterske aktivnosti koje su imale direktan uticaj na zajednicu, ali i na one u kojima sam lično najviše uživala. To su, prije svega, organizacija kulturnih i društvenih manifestacija, kao i rad u azilu za životinje.
Uživala sam u pripremama i realizaciji različitih događaja, kao što su izložbe i humanitarne akcije, jer su te aktivnosti povezivale ljude i omogućavale im da se zajedno angažuju u stvaranju pozitivnih promjena.
Pored plakete tebi će pripasti i novčana nagrada koju će svi nagrađeni dobiti od strane Ministarstva porodice, omladine i sporta. Možeš li nam reći na šta ćeš utrošiti, neko putovanje, ili možda neka dodatna oprema za neke buduće volonterske aktivnosti?
Naravno, dio nagrade ću iskoristiti i za neko putovanje, kako bih se opustila, stekla nova iskustva i inspiraciju za budući rad. Možda ću posjetiti neku zemlju u kojoj se volontiranje praktikuje na visokom nivou, kako bih učila iz drugih kultura i stekla nova saznanja koja mogu primijeniti u svom volonterskom angažmanu.
Republička nagrada koju si dobila je zaista veliko priznanje za tvoj trud i volonterski rad. Verujemo da si tokom volonterskih aktivnosti stekla neka dodatna iskustva, vještine i znanje, te da je to možda i veća nagrada od ove. Reci nam šta si sve stekla tokom svog volontiranja?
Tokom svog volontiranja, stekla sam mnogo dragocjenih iskustava, vještina i znanja, koji su za mene možda i najveća nagrada. Prvo i najvažnije, naučila sam kako da efikasno organizujem i vodim projekte, radim u timovima i upravljam vremenom, što je od esencijalne važnosti, kako u volonterskom, tako i u profesionalnom životu.
Koji su tvoji dalji planovi? Možda neko međunarodno volontersko iskustvo? Znamo da postoji mnogo evropskih i internacionalnih programa.
Da, definitivno planiram proširiti svoje volontersko iskustvo i na međunarodnom nivou. Zainteresovana sam za evropske i internacionalne volonterske programe, jer vjerujem da bi mi to omogućilo da proširim svoje horizonte, steknem nova iskustva i doprinosim zajednicama u različitim dijelovima svijeta.
Hvala ti na izdvojenom vremenu i odgovorima. Vjerujemo da smo na neki način mladima i drugima približili volontiranje i pre svega tebe i tvoj volonterski rad. Poruka za kraj.
Hvala na razgovoru! Nadam se da sam uspjela da podijelim svoje iskustvo i planove sa Vama.
Za kraj, želim da poručim mladima da ne propuste priliku da se uključe u volonterske aktivnosti. Volontiranje nije samo način da pomognete drugima, već i sjajna prilika da steknete prijatelje, nova iskustva i vještine koje će vam koristiti tokom čitavog života. Svaka volonterska akcija, ma koliko mala bila, može da izazove veliku promjenu – i u vašem životu i u životima drugih.
Intervju vodio: Miloš Blagojević