EdukacijaIzdvajamo

POZIV NA ONLINE RADIONICU – Komunikacija na radnom mjestu: upravljanje konfliktima i saradnja sa nadređenima

U sklopu projekta “True colors: Snaga uma u raznolikosti” kojeg provodi Udruženje Menssana, kroz USAID-ov Program podrške zaštiti ljudskih prava (USAID/ INSPIRE), 23.08.2024.godine s početkom u 10 h, biće organizovana online radionica naziva Komunikacija na radnom mjestu; upravljanje konfliktima i suradnja sa nadređenima, a koju će voditi Ena Futać univ. bacc. psych., studentica 5. godine studija Psihologije FFUNSA.


Na radionicu se možete prijaviti tako što ćete ispuniti obrazac: GOOGLE FORMS.


Radionica će se održati online 23.08. (PETAK) u 10 h, putem platforme Google Meet. Prijave su obavezne putem Google Forms-a. Sudionici će naučiti ključne vještine potrebne za uspješno komuniciranje i upravljanje konfliktima u profesionalnom okruženju. Naučit će kako razviti efektivnu verbalnu i neverbalnu komunikaciju, koja je ključna za izgradnju pozitivnih odnosa na poslu. Sudionici će također dobiti alate za prepoznavanje, prevenciju i rješavanje konflikata na radnom mjestu, što će im pomoći održati produktivno okruženje. Poseban naglasak bit će stavljen na važnost empatije i razumijevanja u komunikaciji s kolegama i nadređenima, kako bi se izbjegli nesporazumi i potaknula suradnja. Sudionici će također naučiti kako efektivno primati i davati povratne informacije, što je ključno za osobni razvoj i timski uspjeh. Kroz interaktivne vježbe i studije slučaja, sudionici će imati priliku primijeniti naučene koncepte i razviti svoje vještine komunikacije na realnim scenarijima s ciljem poboljšanja radnih odnosa i postizanja organizacijskih ciljeva.


Cilj radionice je istaknuti kako komunikacija na radnom mjestu igra ključnu ulogu u uspješnosti timova i organizacija, upravljanje konfliktima i suradnja s kolegama i nadređenima su ključnevještine koje doprinose produktivnosti i zadovoljstvu na radnom mjestu. Efikasna komunikacija na radnom mjestu ne samo da olakšava svakodnevne operacije već i gradi temelje za uspješne timove. To uključuje jasno izražavanje ideja, slušanje sa razumijevanjem te izbjegavanje nesporazuma. Kada se komunikacija razvija na temelju povjerenja i poštovanja, to stvara okruženje u kojem se ideje mogu slobodno razmjenjivati, a problemi rješavati konstruktivno. Konflikti su neizbježni, ali kako se oni upravljaju može biti ključno za održavanje harmonije u timu. Važno je naučiti prepoznati uzroke konflikata, rješavati ih otvoreno i pošteno te koristiti ih
kao priliku za učenje i poboljšanje timskih odnosa. Razvijanje vještina upravljanja konfliktima i suradnje može značajno poboljšati radne odnose i rezultate tima. Kroz transparentnu i poštenu komunikaciju, organizacije mogu stvoriti okruženje u kojem se svaki član tima osjeća cijenjenim i podržanim, što doprinosi dugoročnom uspjehu organizacije kao cjeline.

● Kako razviti efektivnu verbalnu komunikaciju na radnom mjestu?
● Kako neverbalna komunikacija može utjecati na percepciju u profesionalnom okruženju?
● Kako prepoznati potencijalne izvore konflikta na radnom mjestu?
● Koji su koraci za prevenciju konflikata u timskom okruženju?
● Kako rješavati konflikte s kolegama na konstruktivan način?
● Kako razviti empatiju u komunikaciji s nadređenima?
● Zašto je važno primati povratne informacije i kako ih efektivno integrirati?
● Kako možete poboljšati suradnju s kolegama kroz bolju komunikaciju?
● Kako se nositi s teškim situacijama u komunikaciji s nadređenima?
● Kako će naučeni koncepti i vještine pomoći u poboljšanju timskog rada i postizanju
organizacijskih ciljeva?


O PREDAVAČICI:
Radionicu će održati Ena Futać, koja aktivno sudjeluje u Udruženju Menssana, gdje vodi edukativne radionice za korisnike i surađuje s tim pri organiziranju projekata. Ena je imala priliku sudjelovati u brojnim projektima s nevladinim organizacijama, što je obuhvaćalo izradu strateških planova i implementaciju različitih inicijativa. Među organizacijama s kojima je surađivala su OSCE, Mreža Savjeta/Vijeća učenika Bosne i Hercegovine, Psihološki centar Senzus, American Corner Mostar, Europske snage solidarnosti (u sklopu projekta fra Mladen Hrkać), Budi muško klub, Udruga Mentalist i mnogi drugi. Također je imala priliku sudjelovati na Međunarodnoj znanstveno-stručnoj konferenciji “Mladi znanstvenici u dijalogu”, gdje je imala priliku predstaviti svoj rad na temu Partnerski odnosi u starijoj životnoj dobi.


O PROJEKTU:
Projekat “True colors: Snaga uma u raznolikosti” provodi Udruženje Menssana, uz podršku USAID-a kroz Program podrške zaštiti ljudskih prava (USAID/ INSPIRE). Trajat će 13 mjeseci u sklopu čega je planirana promocija i zaštita mentalnog zdravlja kroz postupke proizašle iz interdisciplinarnog pristupa srodnih naučnih i stručnih disciplina: medicine, psihijatrije, psihologije, psihoterapije, socijalnog rada, i drugih disciplina. Tokom projekta su planirane pojedinačne i grupne seanse, te radionice namjenjene za mlade, adolescente bez obzira na seksualnu orijentaciju kako bi se skrenula pažnja na integraciju svih osoba u društvu sa akcentom na prihvatanje osoba LGBTQI+ populacije, kao i edukativne radionice za mlade kao i edukativne radionice za profesionalce koje će uključivati LBGTQI+ osobe, a bit će realizovane u suradnji sa udruženjima ili organizacijama koje predstavljaju LGBTQI+ populaciju. Rezultati koje želimo postići su osnaživanje i jačanje položaja LGBTQI+ osoba u zajednici kao i senzibiliziranja društva i smanjenja diskriminacije i govora mržnje upućenih ovoj populaciji u online kao i u realnom životu, te osnaživanje samih ličnosti, njihovog mentalnog zdravlja, jačanja samopouzdanja, ublažavanje posljedica te nastalih problema ili poteškoća u psihičkom zdravlju i omogućavanju “alata” i načina djelovanja u zajednici. Na zvaničnoj web-stranici našeg Udruženja, u posebnoj kategoriji koja se odnosi na gore pomenuti projekat, imate mogućnost direktnog kontaktiranja našeg Udruženja tako što ćete unijeti svoju e- mail adresu te u predviđenom prostoru obratiti nam se porukom za pomoć ili podršku.


O UDRUŽENJU MENSSANA:
Udruženje Menssana je nevladina, neprofitabilna, nepolitička i nestranačka organizacija koju čine dobrovoljno učlanjeni članovi udruženja. Puni naziv Udruženja jeste Udruženje za podršku osobama sa mentalnim poteškoćama i invaliditetom „Menssana“. Sjedište Udruženja je u Sarajevu, u ulici Gajev trg 4/4, a područje djelovanja je na teritoriji Kantona Sarajevo. Cilj Udruženja je pružanje psiho- socijalne podrške osobama sa mentalnim poteškoćama i invaliditetom.
Udruženje Menssana može se pohvaliti svojim vrlo uspješnim radom, iako nema stalni izvor finansiranja, uspjeva da već 12 godina svojim korisnicma obezbjedi prostor u kojem će se oni osjećati sigurno, motivisano i podržano, te podižući svijest o tome kako je svaki čovjek, bez obzira na njegove lične karakteristike, bitan čimbenik jedne društvene zajednice kojoj može doprinijeti svojim radom, talentom i kvalitetama. Također, Udruženje Menssana je sudjelovalo na brojnim domaćim, regionalnim i međunarodnim projektima, od čega bi izdvojili “Festival mentalnog zdravlja” kojeg organizuje već nekoliko godina unazad, projekat “Hikikomori” sa partnerima iz Italije, Albanije i Turske podržan od EU, projekat “True colors: Snaga uma u raznolikosti” podržan od USAID/ INSPIRE, te brojni drugi projekti koje je Udruženje uspješno sprovelo ili su još uvijek u tijeku. Organizator je brojnih događaja i manifestacija posvećenih mentalnom zdravlju, a posebno ističe svoju posvećenost ljudima svake životne dobi, te podršku koju pruža naročito mladima kroz različite aktivnosti kao što su radionice, edukacije, sportske, kulturne i druge aktivnosti.
Udruženje je prije nekoliko godina otvorilo svoj Dnevno- rekreativni centar “Menssana”. Centar
nudi tjelovježbe, zatim individualno i grupno savjetovanje, te aktivnosti u skladu s interesima
korisnika kao što su to psihološke radionice, art radionice, društvene igre itd. Ovakav Centar je
potreban našoj zajednici jer osobama sa mentalnim poteškoćama je teže voditi zdrav način
života, nerijetko su im finansijski nedostupni pojedini sadržaji, a s obzirom na prirodu njihovog
problema strahuju od osuđivanja, upoznavanja velikog broja ljudi i nepoznate sredine.
Otvaranjem Centra želi se poboljšati kvalitet života osoba sa mentalnim poteškoćama i
invaliditetom i njihovih porodica, u smislu bolje kontrole bolesti – prevencija pogoršanja bolesti,

čime se održava dobro stanje korisnika/ ica i vrši ušteda sistemu zdravstvene zaštite; korisnici i
članovi porodice se potiču na uključenost u zajednicu čime se štite osnovna ljudska prava,
smanjuje se (auto)stigmatizacija pojedinaca i porodica; jačaju se resursi zajednice u cilju podrške
osobama sa mentalnim poteškoćama i invaliditetom i njihovih porodica. Iz tog razloga, Centar je
percipiran kao sigurno mjesto, u kojem će se osobe sa mentalnim poteškoćama i invaliditetom
uvijek osjećati dobrodošli.

NEKI OD CILJEVA UDRUŽENJA MENSSANA:

  1. Poticaj primjene teorijskih i primjenjenih postupaka nastalih u oblasti medicine,
    psihologije, socijalnog rada, i drugih naučnih disciplina u svrhu unaprjeđenja mentalnog
    zdravlja u zajednici.
  2. Zastupanje interesa osoba sa mentalnim invaliditetom i drugih korisnika/ca usluga
    mentalnog zdravlja i stručnjaka/inja iz oblasti mentalnog zdravlja.
  3. Poduzimanje postupaka, akcija i radnji u okviru primarne, sekundarne i tercijarne
    prevencije radi unaprijeđenja mentalnog zdravlja u zajednici, posebno mentalnog zdravlja
    i osoba sa mentalnim invaliditetom i drugih korisnika/ ica usluga u mentalnom zdravlju.
  4. Organiziranje i poticanje stalnog usavršavanja stručnjaka/inja iz oblasti mentalnog
    zdravlja.
  5. Suzbijanje stigmatizacije osoba sa mentalnim poteškoćama i invaliditetom.
  6. Korištenje kulturnih, umjetničkih, sportskih tehnika, aktivnosti i radionica u cilju psiho-
    socijalne i profesionalne rehabilitacije osoba sa mentalnim poteškoćama i invaliditetom, te promocije mentalnog zdravlja u zajednici.
  7. Utvrđivanje interesa i zagovaranje prava i potreba osoba sa invaliditetom, posebno osoba
    sa mentalnim invaliditetom i drugih korisnika/ ica usluga mentalnog zdravlja.
  8. Kontinuirano unaprijeđenje kapaciteta organizacije.
  9. Organiziranje i poticanje stalnog usavršavanja stručnjaka/inja iz oblasti mentalnog
    zdravlja.

Preuzeto sa: mreza-mira.net