Vijesti

Banja i istorijski lokalitet: Vrućica posebna i privlačna i tokom zimskog perioda

Poznata banjalučka plaža i njeni bazeni popularni su tokom svih godišnjih doba. Najviše ljeti, ali zbog temperature termalnih voda nije rijetkost da se pojedini okupaju i tokom drugih godišnjih doba.

Naselje Srpske Toplice (ranije Gornji Šeher) predstavlja najstariju gradsku četvrt poznatu po izvorištima termomineralne vode. Najupečatljiviji dojam svakako ostavlja plaža Vrućica koja je jedno od najomiljenijih mjesta mnogoborjnih naših sugrađana.

S obzirom da se baš iz ovog mjesta naš grad počeo širiti i razvijati, na svakom koraku možemo vidjeti stare banjalučke kuće koje su u većem dijelu u očuvanom stanju. Neke su i obnovljene i sanirane, ali najstarija od njih, devastirana Šeranića kuća, nažalost nije bila te sreće, iako je proglašena za nacionalni spomenik Bosne i Hercegovine.

Ovo mjesto specifično je i po tome što kod toplih banja postoje tri mikrolokacije na kojima raste biljka “vilina vlas” (Adiantum capillus-veneris L.). Radi se o endemičnoj vrsti paprati koja raste samo na izvorima termalne vode na nekoliko mjesta na ovim prostorima.

Podsjećamo, renovinarana plaža na Vrbasu svečano je otvorena prošle godine, a uz dobro poznate izvore i vodotoke termomineralne vode, noviteti su svlačionice, javni toaleti, stepenice sa zaštitnom ogradom…

Sanacija banje “Šeher”: Evo kako napreduju radovi

Treba dodati i to da je nedaleko od Vrućice u toku sanacija Banjsko-rekreativnog centra “Šeher” čije se otvaranje po najavama očekuje na proljeće ove godine.

Korištenje vode banje Šeher ima dugu tradiciju i nosi veliki potencijal u kontekstu zdravstvenog turizma i programa promocije zdravlja.

POGLEDAJ SLIKE

“Visina temperature je 25 do 35 stepeni Celzijusovih. Radi se o zemno-alkalnoj sulfatnoj vodi koja zbog visoke koncentracije sumpora značajno poboljšava stanje kod pacijenata sa reumatološkim oboljenjima, degerenativnim oboljenjima kičmenog stuba, zglobova, oboljenja kože i cirkulacije”, rekli su ranije iz Zavoda za fizikalnu medicinu i rehabliticaiju “Dr Miroslav Zotović”.

Prvi tragovi o termalnim vodama na ovom području naziru se zapisima starih Rimljana, a u mnogim putopisima, koji datiraju iz 17. i 18. vijeka, pominju se i termalna kupatila izgrađena u neposrednoj blizini rijeke Vrbas u Banjaluci.

(Mondo)

Preuzeto sa: mondo.ba