Korisno

Vrijeme je za štednju!?

U periodu inflacije i neprestanog rasta cijena, mnogi se nalaze na nepoznatom terenu. Ranije su uspijevali uštedjeti neku sumu od svojih mjesečnih primanja, sada je ta suma znatno manja.

Štednja ne znači nužno i odricanje. Postoji dobri, stari metod zvan „škrtarenje“. I ne, to nije loše.

Štednja je, dakle jedino moguća kada rashodi ne prevazilaze prihode, što je izazovno čak i za osobe sa veoma visokim primanjima. Sreća je što izazovno ne znači i nemoguće.

Iako donosi instant radost, pomenuta novčanica iz veš mašine – ili ona iz slamarice, ili ona u džepu starih farmerki – finansijski ne pomaže dugoročno. S druge strane, odvajanje dijela zarade zbog ostvarenja nekih budućih ciljeva, manjih ili većih, može da dugoročno pomogne situaciji u novčaniku, čak i pri kraju mjeseca.

Štednja nije škrtarenje – ona ne podrazumijeva da se svakog dana odričemo sitnih zadovoljstava koja nam znače, ali podrazumijeva da planiramo troškove i budemo spremni na nepredviđene stvari, poput novonastalog rasta cijena.

Štednja – ali kako?

Ne postoji čarobni štapić uz koji će se pojaviti potpuno nova, dosad nikada viđena formula za stvaranje novca. Odgovorno i racionalno razmišljanje je prvi korak ka štednji, a sve počinje sa dva osnovna, i vrlo jednostavna savjeta – da razmislimo o tome gdje možemo potrošiti manje i gdje možemo zaraditi više novca.

Nakon sagledavanja stanja, potreban je konkretan, mjerljiv, dostižan, realističan i vremenski određen plan. Da bi namjera bila sprovedena u djelo, treba ispratiti pet ključnih koraka:

  1. Jasno odrediti za šta štedimo. Štednja može biti namjenjena za šta god poželimo, ali moramo precizirati šta štednjom želimo da postignemo. Cilju štednje ćemo biti posvećeniji ako ga zapišemo na vidnom mestu.
  2. Kada znamo za šta štedimo, odnosno koliko novca nam treba, treba da odredimo i vremenski period u kom treba da se realizuje naš cilj.
  3. Važno je potom odrediti mjesečne iznose koje moramo odvajati za štednju da bismo dostigli planirani iznos u predviđenom roku. Motivacija za štednju je daleko veća kada znamo iznos koji treba da uštedimo.
  4. Potrebno je i utvrditi odgovarajući model štednje, u zavisnosti od potrebnog iznosa, perioda i životnih navika.
  5. Na kraju, treba biti uporan i ne odustati lako. Možda će u početku djelovati nemoguće, ali vremenom štednja postaje lijepa navika koja obezbjeđuje ugodniji i bezbrižniji život. Ključno je biti disciplinovan, ali i kreativan u iznalaženju načina da se novac ne potroši.

-bizlife.com

Preuzeto sa: manager.ba