Korisno

Karakteristike koje krase uspješne menadžere

Ako ste kliknuli na ovaj tekst, vjerovatno radite na tome da ispunite svoj cilj, a to je da dođete do pozicije menadžera. Možda svakog časa čekate da vaš šef pokuca na vrata i popriča sa vama o sljedećem stepeniku u karijeri. Ili ste možda već na toj poziciji, pa tražite načine da unaprijedite svoju tehniku liderstva.

Biti menadžer nije lako. Ali, zato smo tu mi da pomognemo! Ako ste u poziciji menadžera, upravljate najvećim i najvažnijim resursom vaše firme – a to su ljudi. Bez obzira na to koliko se svijet brzo mijenjao i vještačka inteligencija napredovala, biznisi i preduzeća ne mogu postojati niti se razvijati bez ekspertize i ljudske inteligencije.

Kao i za većinu stvari, ni za to kako biti uspješan menadžer ne postoji pravilnik koji vam pokazuje korak po korak kako da do toga dođete. Ovo umnogome zavisi od djelatnosti, industrije, organizacione strukture, pa i samog tima.

U nastavku teksta pročitajte više o osobinama koje krase uspješne menadžere.

1 Dobar menadžer je prije svega lider

Vjerovatno ste više puta čuli ove riječi kao sinonime. Međutim, postoje značajne razlike. Lider je osoba koja je dugoročno orijentisana i koja ima moć da utiče na stavove, mišljenja, odluke i akcije svojih zaposlenih. Sa druge strane, menadžeri su kratkoročno orijentisani i fokusirani na izvršavanje zadataka efikasno.

Svaki lider posjeduje osobine menadžera, ali svaki menadžer ne mora, i u velikom broju slučajeva nema osobine lidera. Bez obzira na to o kojoj djelatnosti je riječ – da li je u pitanju otkup skutera, revizorska kuća ili marketinška agencija, svakom timu je potreban dobar lider.

Uspješan lider utiče na to da njegov tim svakog dana dolazi u kancelariju sa entuzijazmom i najboljom verzijom samog sebe. Oni strateški razmišljaju o tome kako da proaktivno dosegnu sve postavljene ciljeve i uvijek posmatraju širu sliku.

2 Ekspertiza dobrog menadžera je potkovana iskustvom

Ono što ćete često čuti na fakultetima i od svojih profesora je to da nikog od nas ne čekaju spremne menadžerske fotelje čim izađemo iz klupa. I to je istina. Da biste došli do menadžerske, ili bilo koje pozicije o kojoj sanjate, postoji dosta stvari koje treba da prođete i savladate.

Kažu da su najbolji menadžeri oni koji su počeli od ulazne pozicije i popeli se uz sve hijerarhijske stepenice. Zašto je ovo dobro? Menadžeri koji su na ovaj način došli do svoje pozicije su upoznati sa načinom na koji procesi u organizaciji funkcionišu i znaju šta su odgovornosti podređenih.

Ono što je najvažnije je da su ti ljudi uložili potrebno vrijeme da savladaju svoju kategoriju i tačno znaju kako da ostvare ciljeve iz mjeseca u mjesec.

3 Pravi menadžer je pouzdan

Ako težite tome da postanete menadžer, morate biti svjesni da ste vi prva tačka kontakta za svakog zaposlenog kojim upravljate. Morate se pobrinuti da budete dostupni za sva pitanja ili nedoumice oko kojih će vašem timu biti potrebna pomoć, što je ključno za rast i uspjeh.

Pokažite da ste pouzdani, iskreni i da poštujete kako sebe, tako i vaš tim u svakoj situaciji – dok slavite trijumfe ili dok gasite požare izazvane propustima.

U nekom trenutku moraćete početi i da delegirate odgovornosti, a sve u zavisnosti od obima obaveza i veličine tima. Zapamtite da to što prepuštate odgovornost nekom drugom ne znači da ste lijeni ili nesposobni da sami završite obavezu, već da ste pomogli zaposlenima da se razviju toliko da mogu sami da upravljaju određenim procesima, a uz to i da im dovoljno vjerujete. Bravo za vas!

4 Kako vam ide upravljanje vremenom?

Upravljanje vremenom, ili kako je danas popularnije – time management. Vi, kao menadžeri, upravljate ne samo svojim vremenom, već i vremenom vaših zaposlenih. Kako biste smanjili nivo stresa koji vlada kod vaših zaposlenih i u cijelom timu, morate pažljivo planirati vrijeme.

Procijenite koliko je vremena potrebno za izvršenje kog projekta, kao i kakve su kompetencije kojeg zaposlenog. Jer, nismo svi isti, niti nam je svima potreban isti vremenski period za izvršenje istih aktivnosti. Upravo u tome je i ljepota menadžmenta, rad sa različitim ljudima, različitih ličnosti. Koliko oni uče od vas, vjerujte da ćete i vi mnogo naučiti od njih.

Zacrtajte sedmične, mjesečne, polugodišnje i godišnje ciljeve koji su realni. Pratite nagovještaje članova tima jer vam oni mogu reći mnogo o tome da li je vaš stil upravljanja djelotvoran ili ne.

5 Komunikacija je ključ svakog uspješnog odnosa

Ovu rečenicu možete čuti od svakoga – od psihoterapeuta, roditelja pa tako i od uspješnih menadžera. Komunikacija je bitna u svakom odnosu, a pogotovo za ljude koji svakog dana rade zajedno.

Da bi vaš tim efikasno radio, a i bio zadovoljan, morate jasno i precizno ne samo postaviti ciljeve, već ih i prenijeti vašem timu. Uz to, davno je prošlo vrijeme kada je komunikacija bila jednosmjeran proces. Onoliko koliko je bitno da vas podređeni saslušaju i razumiju, makar dva puta je bitnije da saslušate i vi njih.

Ne samo da ćete tako stvoriti adekvatnu atmosferu i odnos povjerenja, već zapamtite da mnoge dobre ideje prođu neopaženo upravo zbog nedostatka razumijevanja i vremena da se na zaposlene obrati pažnja, kao i na ono što imaju da kažu.

6 I za kraj – dobra organizacija!

Možete biti odlični u komunikaciji i u urpavljanju vremenom, ali ako vam manjka dobre organizacije, u problemu ste. Da biste jasna očekivanja sproveli u djelo, organizujte male korake koji vode putem ka ostvrenju većeg cilja.

Svi težimo velikim ciljevima, ali oni moraju biti realni. Veće korake razložite na manje i vidjet ćete koliko će se te odraziti na motivaciju vaših zaposlenih i poboljšanje njihove efikasnosti.

Svaki tim je dobar onoliko koliko je blizak, pa će nekada vaše odgovornosti biti i organizacija tim bildinga, transporta tima ili čak i prevoznih sredstava. Ako težite ovoj poziciji, budite spremni na sve, a mi vam želimo svu sreću!

Preuzeto sa: manager.ba