U srijedu prikazivanje virtuelnog interaktivnog mjuzikla “Biće nam bolje ako (ne)reagujemo”
Inicijativom Dijalogom za zajedničku budućnost Institut za razvoj mladih KULT kreirao je platformu kroz koju mladi imaju priliku učiti, promišljati, dijeliti informacije i raditi zajednički na ostvarivanju osnovnih ljudskih prava i temeljenih sloboda. Kroz direktni rad s mladima i stvaranje online prostora za interakciju mladih Institut potiče mlade na razmjenu informacija i ideja sa posebnim fokusom na ljudska prava.
Imajući u vidu da je Bosna i Hercegovina na svom putu europskih integracija Institut ovom inicijativom potiče mlade na učešće u procesima donošenja odluka, podržavajući bolje razumijevanje uloge mladih u bosanskohercegovačkom društvu, jačanje njihove uloge u lokalnim zajednicama ali povezujući mlade sa drugim akterima u zajednici. Kroz ovu inicijativu mladi su proveli niz lokalnih građanskih inicijativa, donirali brojne sate volontiranja te zajedno učili, mislili i djelovali.
Jedna od aktivnosti inicijative i kreiranje umjetničkog sadržaja za mlade. Kroz inicijativu Institut se odlučio da u doba pandemije kreira virtualni sadržaj sa mladima za mlade kroz koji će potaknuti na promišljanje o nekim osnovnim ljudskim pravima čije kršenje utječe i na život mladih u BiH.
Prvi virtuelni mjuzikl Biće nam bolje ako (ne)reagujemo govori o četiri mlade osobe koje u svakodnevnom razgovoru promišljaju pitanja ljudskih prava mladih u Bosni i Hercegovini. Mladalački osvrt na svakodnevna pitanja potiče nas na razmišljanje o mladima ali i pravima koje se krše u BiH.
Dani je buntovni tinejdžer koji je zaljubljenik u rock muziku i odbija podržavati sve što je aktuelno danas. On se ne pronalazi u današnjem svijetu, jer vidi sve probleme s kojima se suočavaju mladi. Želi da ima mogućnost da promijeni sve što ga ograničava i truje u današnjem političkom i društvenom sistemu države. Voli svoje prijatelje i želi da im pomogne i bude tu za njih. Vjeruje da ono što ih spaja su njihove različitosti i teži ka tome da poštuje svakoga i sve na osnovu toga kakvi su ljudi. Sa druge strane Danijeve ličnosti stoji i tradicionalni okvir iz kojeg vrlo često ne može da istupi, jer je ono što su starci usadili u njega izuzetno snažan trag. Da li će Dani uspjeti pomiriti svoje otvorene stavove sa onim tradicionalnim?
Ana “Anči” sija samopouzdanjem i pozitivom, ali iza zatvorenih aplikacija i zidova bori se sama sa sobom. Kao i svi vi, opsjednuta je mobitelom i internetom. Veoma cijeni prijatelje i vrijeme provedeno s njima, s obzirom na to da je u školi izložena raznim ružnim komentarima i dobacivanjima. Iako je izložena vršnjačkom nasilju, nikada ne tretira prijatelje na taj način i zaštitnički se odnosi prema njima. Uporna je i uvijek nastoji pokazati da ona sve može, bori se protiv nepravde i veoma je vokalna u vezi sa svim problemima koji ih okružuju. Svjesna je sebe i položaja u svom društvu. Međutim, izvan svog društva ne uspijeva pronaći hrabrost da se suprotstavi drugima i silno pokušava biti jedna u masi, ne bi li se tako bolje uklopila u šire društvo. Voli da bude voljena i iz tog razloga nekada gubi sebe. Da li će Ana uz pomoć prijatelja uspjeti naći svoj put?
Nika je tinejdžerka koja voli dobru zabavu i uvijek je optimista u društvu. Ona je djevojka koja samo kaže ideju pa kome se sviđa neka se snalazi s njom. Trudi se biti drugačija od ostatka teen populacije i isticati se u onome što voli i radi… jer mi nismo puzzle da se uklapamo. Uvijek izmami osmijeh na lica svojih prijatelja i razveseli ih ma u kakvoj god situaciji da se našli. Pravi je prijatelj i velika dobrica. Ima odgovor na svaku situaciju i brzo se snalazi u novim izazovima. U ekipi je glas razuma, ona koja uvijek presječe stvar i podstakne na akciju. Nika je vedra, lepršava, vesela i glasna. Da li je takva i kada ostane sama?
Maja je tinejdžerka ustrajna u borbi za svoja prava. Iskreno se bori i za ravnopravnost žena i muškaraca i za svačije pravo da bira svoju vjeru. Voli da dosađuje prijateljima stalnim fotografisanjem jer je fotografisanje jedan od njenih hobija. Izvana naoko hladna i kamenog lica, Maja je suštinski treperava i nježna kao leptirić. To se vidi i po njenom gotičkom stilu oblačenja, koji samo na prvu izgleda hladno i grubo, a zapravo prekriva nježnu i simpatičnu osobu. Voli da sluša muziku i jedan od najdražih pjevača joj je Božo Vrećo. Iako mlada, Maja je jedina tinejdžerka u svom društvu koja je uspjela izaći iz tradicionalnih okvira u želji da bude sve ono što misli i osjeća. Da li je to zaista tako ili i ona vješto prikriva svoje unutrašnje borbe?
Pridružite nam se online na premijeri mjuzikla u srijedu, 15. septembra u 18 sati putem zvanične Facebook stranice Instituta za razvoj mladih KULT.
Virtuelni mjuzikl Biće nam bolje ako (ne) reagujemo je nastao u produkciji Muzičkog atelje u BiH, Basics škole a uz podršku Pozorišta mladih Sarajevo. Institut provodi inicijativu uz podršku Ambasade Kraljevine Nizozemske u Bosni i Hercegovini.
Preuzeto sa: mladi.org