Štab za vanredne situacije Grada poziva građane, s obzirom na pojavu zemljotresa kao pojave za koju se ne može predvidjeti kada će nastupiti, da ne stvaraju paniku i da preduzmu radnje i postupke u skladu sa Uputstvom za građane u slučaju zemljotresa, koje je objavljeno na zvaničnoj internet stranici Grada Banja Luka.
Gradonačelnik Banje Luke Draško Stanivuković, poslije večerašnje sjednice Štaba, naveo je da se sutra život u Banjoj Luci vraća u normalne tokove, te da će gradske predškolske ustanove raditi uobičajeno i da roditelji odluče za svoju djecu hoće li ih poslati u vrtić.
Kako je naglasio, sutra će predstavnici Civilne zaštite posjetiti vrtiće i dati im određene upute u vezi sa preventivnim postupanjem u ovakvim situacijama.
Štab je na večerašnjoj sjednici donio i zaključak da se i druge službe i ustanove Grada i subjekti zaštite i spasavanja intenziviraju aktivnosti na sprovođenju mjera zaštite i spasavanja, posebno na upoznavanju zaposlenih sa postupcima u slučaju zemljotresa, putevima evakuacije na sigurna mjesta i drugim radnjama.
Zaključci su doneseni, kako je istakao gradonačelnik Stanivuković, sveobuhvatnim radom sa svim nadležnim institucijama i službama.
Seizmolog Vesna Šipka iz Odsjeka za poslove civilne zaštite i profesionalne teritorijalne vatrogasne jedinice, istakla je da je seizmička aktivnost na području grada počela još juče ujutro, oko 6.30 časova kada su sugrađani mogli da osjete zemljotres iz epicentralnog područja Petrinje.
Kako je navela, današnje podrhtavanje tla koje se osjetilo u našem gradu bilo je intenziteta 5 do 6 stepeni Merkalijeve skale i ne može izazvati oštećenja objekata.
-Šest stepeni Merkalijeve skale može da izazove ljuljanje visećih objekata u unutrašnjosti zgrada, eventualno padanje neučvršćenih objekata koji su na zidu, a što se tiče oštećenja objekata to su manja oštećenja na najstarijim i najlošijim objektima. To nije razlog za paniku – kazala je ona.
Posebno je istakla činjenicu da prognoza zemljotresa ne postoji na ovom nivou razvoja seizmologije i da to nema veze sa stručnošću osoba koje rade u tom sektoru i tehničko-tehnološkim razvojem.
-Ono što je značajno reći, sa aspekta istorijskih činjenica, jeste da se u očekuje smirivanje tla odnosno naknadni udari koji će svi biti manje magnitude i koje će građani Banje Luke možda i osjetiti. Važno je da se ne stvara panika, pregledajte svoje objekte i prilagodite njihovu unutrašnjost u smislu da nema visećih objekata, a u slučaju da se desi udar sačekajte u objektu da se završi, zatim izađite i udaljite se dovoljno daleko od objekta. Sa malo pojačanim oprezom koristite liftove – savjetovala je Šipka.
Kompletne zaključke sa večerašnje sjednice Štaba za vanredne situacije pogledajte u nastavku ili OVDJE.
Preuzeto sa: Grad Banja Luka