U sklopu kontinuiranog profesionalnog usavršavanja nastavnog osoblja, Filozofski fakultet i Centar za cjeloživotno učenje organizuju predavanje na temu Razumijevanje ECTS bodova – od teorije do prakse u srijedu, 25.12.2024. godine u 12 časova u amfiteatru 203.
Predavanje će održati mr Duška Radmanović iz Agencije za visoko obrazovanje RS. Izlagala je na brojnim međunarodnim konferencijama i autor je više naučnih i stručnih radova koji se bave tematikom obrazovanja. U Agenciji za visoko obrazovanje Republike Srpske radi od osnivanja Agencije 2011. godine, prvobitno kao rukovodilac Odjeljenja za međunarodnu saradnju i osiguranje kvaliteta, a od 2021. godine kao pomoćnik direktora za akreditaciju i međunarodnu saradnju. Od aprila 2017. godine u dva mandata je obavljala dužnost člana izvršnog odbora Mreže agencija za osiguranje kvaliteta u visokom obrazovanju Centralne i Istočne Evrope (CEENQA), a u jednom mandatu i potpredsjednika ove mreže. Tokom prethodnih 20 godina aktivno je učestvovala u izradi niza zakonskih i podzakonskih akata iz oblasti obrazovanja, kao i strategija i dokumenata sistema obezbjeđenja kvaliteta. Bila je na čelu tima zaduženog za izradu Standarda za akreditaciju visokoškolskih ustanova i Standarda za akreditaciju studijskih programa prvog i drugog ciklusa.
Šta je ECTS? Sistem prenosa i akumulacije bodova koji omogućava mobilnost studenata između visokoškolskih ustanova koje koriste sistem, povezanost ishoda učenja s radnim opterećenjem studenata, transparentnost programa i diploma.
Radno opterećenje studenta – šta stoji iza jednog boda? Kako izračunati opterećenje studenta? Predavanja, vježbe, projekti, zadaci, radovi, disertacije, seminari, praksa i uopšte samostalni rad studenta. Kako izračunati opterećenje u samostalnom radu?
1 ECTS = 30 sati rada, odnosno 40 sati rada (pun sat od 60 minuta) sedmično 45 radnih sedmica u akademskoj godini = 60 ECTS. Da li je ovo uvijek moguće u realnosti? Primjer veoma zahtjevnog predmeta. Da li broj bodova odražava težinu predmeta ili radno opterećenje potrebno za dostizanje ishoda učenja i da li je to isto?
Mjerenje opterećenja studenata – redovno anketiranje studenata s ciljem procjene stvarnog radnog opterećenja po predmetima – prilagođavanje nastavnih planova i programa.
Akumulacija bodova – omogućava prebacivanje između različitih ustanova i programa. Obezbjeđuje povezivanje bodova s ishodima učenja i radnim opterećenjem.
ECTS – dodatak diplomi (detaljan opis kvalifikacija i aktivnosti), digitalni alati, informacioni vodič za studente i mobilnost (ugovor o učenju – learning agreement).
Važnost ECTS sistema prilikom mobilnosti na visokoškolske ustanove koje ne koriste ECTS, kao i prilikom osnivanja zajedničkih studijskih programa (joint programs, double degree). Primjer plana zajedničkog studijskog programa sa ustanovom koja ne koristi ECTS sistem.
ECTS i zahtjevi standarda za akreditaciju – vrednovanje prakse i izbornih predmeta.
Važno!
Podsjećamo vas da smo, prema Pravilniku o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta na Univerzitetu u Banjoj Luci u obavezi da se, između ostalog, i kontinuirano stručno usavršavamo.
Preuzeto sa: Filozofski fakultet