Tim “Preskoderi” i njihova inovacija Razvoj softverskog okruženja za hidraulične prese pobjednik za primjenu hardverskih komponenti na starim hidrauličnim apkant presama osvojio je prvo mjesto u finalu takmičenja za najbolju tehnološku inovaciju u Republici Srpskoj u 2024. godini koje organizuje Ministarstvo za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje Republike Srpske.
Pomoćnik ministra za naučnotehnološki razvoj Srpske Zoran Bjelajac rekao je da je na ovogodišnjem takmičenju za najbolju tehnološku inovaciju bilo prijavljeno 18 timova, te da je u finale izabrano šest koji su nagrađeni novčano, a ukupni fond nagrada je 35.000 KM.
Bjelajac je dodao da će prvonagrađena ekipa dobiti novčanu nagradu od 10.000 KM, drugo mjesto 8.000 KM, a treće 7.000 KM.
Prema njegovim riječima, najdominantnije su bile inovacije iz metalske industrije, IT sektora, te agrotehnologije.
-Svi timovi prolaze put razvoja svojih inovacija da dođu do tržišta, a neke inovacije se već primjenjuju u privredi, kao što je pobjednička inovacija. Oni već rade sa određenim firmama i registrovaće svoju start-ap kompaniju – rekao je Bjelajac.
Student Fakulteta informacionih tehnologija na Panevropskom Univerzitetu “Aperion” Daniel Menićanin iz pobjedničkog tima “Preskoderi” istakao je da sa rješenjem koje je njegov tim osmislio stare hidraulične prese koje se danas slabo ili uopšte ne koriste u malim i srednjim preduzećima dobijaju novi životni vijek.
-Naše rješenje je dosta jeftinije, nego da se nabavi nova presa, što znači da mi za nekih 5.000 do 6.000 KM možemo unaprijediti stare hidraulične prese, dok nova košta više od 100.000 KM – pojasnio je Menićanin.
On je naveo da se softvresko rješenje može primijeniti i u drvnoj industriji za mašine koje odrađuju početak obrade drveta.
Istraživanjem tim je došao do informacija iz prve ruke da tržišta Srbije i BiH posjeduje više od 1.000 starih apkant presa, koje nisu u upotrebi.
Cifra ukazuje na značajan broj potencijalnih korisnika novog rješenja i na rast tržišta, jer je sve više zainteresovanih klijenata koji žele da unaprijede svoje prese.
Drugoplasirani na takmičenju bio je tim “Lajfbit” sa inovacijom “lajfbit”, odnosno pametni sat za praćenje zdravstvenih parametara.
Student Mašinskog fakulteta u Banjaluci Marko Glišić pojasnio je da je došao na ideju da napravi pametni sat kada mu je deda imao nezgodu u šumi i nije mogao da pozove pomoć.
-Takvih situacija nije malo. Zato sam došao na ideju da razvijem pametni sat koji bi u pristupačnu cijenu bio dostupan svim korisnicima – naglasio je Glišić.
Takmičenje za najbolju tehnološku inovaciju u Republici Srpskoj u 2024. godini organizovano je u saradnji sa Ministarstvom nauke, tehnologije i inovacije Srbije.
Preuzeto sa: Vlada RS