Site icon mladibl.com

Spremate se za razgovor za posao? ChatGPT vam može pomoći u tome

Spremate se za razgovor za posao? ChatGPT vam može pomoći u tome

Nesigurnost u sebe pred razgovor za posao je sasvim uobičajena stvar i prisutna je kod većine kandidata, nezavisno od godina života i radnog iskustva. Neki se plaše da se neće dobro snaći u opštem dijelu intervjua, na kome se najčešće razgovara o iskustvu kandidata, o kompaniji i njegovim zadacima na novoj poziciji. Neki – da će podbaciti u praktičnom segmentu. Srećom, savremeni AI alati mogu dosta pomoći u pripremi za sastanak sa potencijalnim poslodavcem i naprave od nas kandidata iz snova.

Najvažnije u komunikaciji sa ChatGPT-jem i drugim AI softverima jeste jasno i nedvosmisleno definisanje zahtjeva i očekivanja, premda bez dobrog upita, ni rezultat neće zadovoljavati naša očekivanja. Zato je od velikog značaja da prije nego što počnete da se igrate igre uloga sa ovim četbotom detaljno opišete poziciju za koju konkurišete, kao i u kojoj je ona branši, a i kompaniji. Nije zgoreg ni da navedete u kojoj zemlji aplicirate za poziciju. Dakle, što više detalja – to bolje.

Neka ChatGPT bude u ulozi regrutera

Nakon što softveru date sve neophodne ulazne podatke, možete od njega zatražiti da vam, kao što bi to učinio i pravi regruter, postavi pitanja za intervju – od onih najbanalnijih, poput “Zbog čega ste aplicirali za posao baš u našoj kompaniji”, pa sve do onih koja su usko vezana za istorijat kompanije, njeno pozicioniranje na tržištu, ulaganje u održivo poslovanje ili konkretnu poziciju i zaduženja koja ćete u slučaju dobijanja posla imati. Ne zaboravite – od ChatGPT softvera uvijek možete zatražiti da vam postavi i dodatna pitanja kako biste se što bolje pripremili. Granica kreativnosti kod AI alata ne postoji i možete se sa njima igrati do mile volje.

Može vam pomoći i da taktički osmisliti odgovore

Idealni kandidati, koji odgovaraju poslodavcu po apsolutno svim kriterijumima, jako rijetko se sreću, pa nikada nije loše da prije intervjua provjerite da li se (i u kojoj mjeri) vaš profil ličnosti globalno uklapa u kulturu kompanije i poziciju za koju ste aplicirali. Napišite četbotu sve vaše pluseve i minuse i zatražite od njega da vam pomogne da sastavite odgovore na pitanja, i to tako da se pozitivne crte vaše ličnosti akcentuju, a negativne ne istaknu u toj mjeri. Vještačka inteligencija umije jako dobro da manipuliše informacijama i učini tako da neke stvari prođu “ispod radara”, a neke naprotiv – dodatno zasijaju.

Tehnička pitanja i praktični zadaci

Za većinu pozicija intervju se sastoji od opšteg i tehničkog dijela, pri čemu se tokom tehničkog akcenat stavlja na praktična znanja i vještine iz date oblasti, konkretne situacije sa kojima se budući zaposleni može susresti i problematike vezane za tu poziciju. Za ovo se takođe možete spremiti uz pomoć ChatGPT alata: tražite od njega da formuliše nekoliko konkretnih situacija i problema sa kojima se susreće osoba na poziciji za koju ste aplicirali, a kada dobijete zadatke, postarajte se da ih sami rešite. Zatim neka i ChatGPT da svoje odgovore na ista pitanja, kako biste ih uporedili – možda ste pogrešili negdje, a da niste toga ni svjesni.

Preuzeto sa: ba.ekapija.com

Exit mobile version