Site icon mladibl.com

Banjaluka nema nijedno zvanično kupalište: Da li će spasioci vratiti na Vrbas i šta će biti sa otpadnim vodama?

Banjaluka nema nijedno zvanično kupalište: Da li će spasioci vratiti na Vrbas i šta će biti sa otpadnim vodama?

Brojni Banjalučani tokom ljetnih vrućina spas pronalaze na obalama Vrbasa, a oni hrabriji i zaplivaju u ovoj rijeci. Ono što najviše zarbinjava jeste višedecenijski problem otpadnih voda, ali i eventualna bezbjednost jer se svi kupaju na vlastitu odgovornost.

Već duži niz godina nadležni upozoravaju da pojedine lokacije na Vrbasu nakon higijenskog uzorkovanja vode nisu bezbjedne za kupanje. Ovakve informacije nisu zabrinule naše sugrađane, pogotovo one koji na Vrbasu borave cijeli život.

Iz Gradske uprave za Mondo kažu da su započeli izradu studije o prečišćavanju otpadnih voda, te da brojni postojeći fekalni ispusti zagađuju rijeku Vrbas što je, kako napominju, posebno izraženo u ljetnjem periodu u urbanom području grada.

“Izradom studije po prvi put imaćemo smjernice za izgradnju kao i procijenjenu vrijednost ove investicije čime bismo uskoro mogli konačno riješiti i ovaj veliki problem”, tvrde.

Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković ranije je izjavio da je u saradnji sa Evropskom investicionom bankom osigurano više od milion maraka za studiju o načinu rješavanja otpadnih voda i izgradnju kolektora.

“Treba oko sedamdeset miliona da riješimo potez od Zelenog mosta do ušća Vrbanje u Vrbas. Idemo na nekih četrdeset miliona, a da ostalih trideset miliona da obezbijedi Grad Banjaluka na period od 25 godina uz jednu kamatnu stopu koja bi bila povoljna”, istakao je Stanivuković prije dvije godine.

Ovogodišnje uzorkovanje vode je pokazalo da tri lokacije na Vrbasu nisu za kupanje, a to su Abacija, Zelena i Borik. Prema rezultatima ispitivanja Slap i Vrućica su bezbijedni za kupanje, sportove na vodi, plivanje i rekreaciju.

Kada je riječ o bezbjednosti kupača na Vrbasu od ranije je poznato da je plaža kod Zelenog mosta nekada imala spasioce što nije slučaj unazad nekoliko godina. Nadležne smo upitali zašto je to tako i da li će se takva praksa promijeniti. Iz Gradske uprave su nam rekli da spasilačka služba nije organizovana jer Banjaluka nema nijedno zvanično proglašeno kupalište.

“Tek nakon uređenja plaža i kupališta, proglašenja zvaničnim kupalištima, obezbjeđivanjem uslova za kupanje u Vrbasu na za to predviđenim mjestima, Grad će u skladu sa propisima formirati i spasilačku službu. Do tada možemo uživati u prelijepo savremeno uređenim obalama sa brojnim rekreativnim i sportskim sadržajima”, rečeno je za Mondo.

Preuzeto sa: mondo.ba

Exit mobile version