Site icon mladibl.com

Rad na sebi – kako započeti i koje su tehnike rada na sebi?

Rad na sebi – kako započeti i koje su tehnike rada na sebi?

Iako većina ljudi svakodnevno teži za postignućima, napretkom i boljom verzijom sebe, nekima je motivacija za rad na sebi najveći problem u ostvarivanju napretka. Kao što je svaka osoba jedinstvena, tako je i sam proces rada na sebi jedinstven za svaku osobu te za nju predstavlja izazov s kojim se ponekad nije lako suočiti.

Međutim, korištenje poznatih i učinkovitih metoda ispunjavanja vlastitih ciljeva vam može pomoći u svim osobnim promjenama, kao što je postizanje samopouzdanja, gubitak tjelesne težine i sl. Najvažnije je odlučiti se na promjenu i ponašati se u skladu s tom promjenom. To je najvažnija stvar u postizanju željenih rezultata, a mnogima je to najveći napor koji nerijetko završi neuspjehom.

U nastavku članka saznajte kako poraditi na sebi te koje vam tehnike rada na sebi mogu biti korisne u tom procesu.

Rad na sebi – kako započeti?

Da biste nešto promijenili u svojem životu, prvo morate odrediti što želite promijeniti. Napredak ne dolazi preko noći, a isto tako se ne može postići samo na globalnoj razini. To bi značilo da prvo morate odrediti kako globalni cilj (koji je u ovom slučaju “rad na sebi”) razložiti na manje, realne, ostvarive i racionalne ciljeve (npr. poboljšati odnose s drugim ljudima, ne kasniti na dogovore, početi vježbati, zdravije se hraniti, itd.).

Drugim riječima, morate znati pravilno postaviti osobne ciljeve jer bez njih nećete znati u kojem smjeru trebate ići kako biste ostvarili napredak u svojem životu.

Što su osobni ciljevi?

Osobni ciljevi su relativno stalni pokušaji osobe da u svom životu ostvari određene ciljeve ili skupine ciljeva. U ovom slučaju, riječ je o ciljevima koji traju duže vremena te ujedno postaju životni ciljevi, odnosno ciljevi kojima težimo postaju dio ličnosti. Oni su u skladu s našim razmišljanjima, vrijednostima i stavovima te nas potiču da stremimo prema nečemu širem i većem od nas samih.

Osobni ciljevi predstavljaju širu viziju budućnosti te integriraniju i potpuniju verziju nas samih. Ujedno utječu na poboljšanje našeg života, odnosa s drugim ljudima i okoline u kojoj se krećemo.

Sljedećih nekoliko savjeta vam može pomoći u postavljanju osobnih ciljeva:

Ako ste iz navedenih savjeta uspjeli shvatiti što bi mogli biti vaši osobni ciljevi, vrijeme je da ih postavite i donesete odluku da ćete početi raditi na njihovom ostvarenju. Na taj način ujedno započinje i vaš dugotrajni proces napretka i rada na sebi.

Tehnike rada na sebi

Prije nego što saznate neke tehnike rada na sebi u ovom članku, znajte da postoji bezbroj tehnika i metoda pomoću kojih možete ostvariti vlastiti napredak. Možda vam niti jedna od ovih tehnika neće biti od pomoći, već ćete sami stvoriti način kako doći do željenog cilja na ispravan i produktivan način.

Sve tehnike koje vam donosimo su zapravo savjeti, odnosno načini promjene mišljenja i ponašanja na konkretno određen način. Možda vam neka od tehnika bude inspiracija ili put do ostvarenja određenog cilja te vam posluži kao motivacija za rad na sebi.

1. Prihvatite odgovornost za svoje ponašanje, misli i osjećaje!

Ni prošlost, ni sudbina, ni zvijezde, ni priroda – nitko nije kriv za ono što nije dobro u vašem životu. Mogu vam se dogoditi loše stvari na koje jednostavno niste mogli utjecati, ali one ne određuju vašu budućnost zato što se uvijek možete mijenjati i biti bolji.

Ako uvijek svaljujete odgovornost za svoja djela i osjećaje na nekog drugoga, onda bi to značilo da uopće ne možete raditi na sebi jer niste vi odgovorni što se osjećate i ponašate na određen način. Jer, puno je lakše prihvatiti činjenicu da je netko drugi odgovoran za naše poteškoće nego mi sami.

Drugim riječima – u redu je ako se osjećate loše ili ako ste pogriješili! Čovjek svakodnevno donosi odluke i mnoge od njih su ponekad pogrešne, ali iz svake možete naučiti neku lekciju i nastaviti hrabro dalje. No, znajte da ste vi ti koji radite promjenu. Ako ste se danas u pekari dvoumili između peciva sa sjemenkama i peciva bez sjemenki te ste na kraju odabrali pecivo sa sjemenkama i shvatili da ste ipak trebali uzeti pecivo bez sjemenki, drugi dan jednostavno uzmite pecivo bez sjemenki.

Prihvatite da ste pogriješili, ali i da drugi put možete postupiti drugačije. Primjer je vrlo pojednostavljen, ali odnosi se i na kompleksnije situacije. Drama oko svakog pogrešnog postupka, prebacivanje krivnje i odgovornosti na druge ljude te izbjegavanje suočavanja s problemima vam neće pomoći da napredujete.

-dnevnik.hr

Preuzeto sa: hocu.ba

Exit mobile version