U poslovnom svijetu pregovori su svakodnevica, stoga vrijedi: što ste bolji u pregovaranju, bit ćete uspješniji u biznisu.
U popularnoj kulturi slika poduzetnika je idealizirana – smatra se da su oni veliki vođe koji smišljaju sve najbolje ideje, i imaju tim koji slijepo prati njihovu riječ. Ponekad to uistinu i je tako, ali u većini slučajeva poduzetnici naporno rade s timom kako bi zajedno smislili i ostvarili dobre ideje.
Pritom je ključna dobra komunikacija – ona određuje hoće li neki poduzetnik biti uspješan, jer i najbolje ideje znaju propasti ako dođe do grešaka u komunikaciji.
Ali komunikacija nije samo razgovor, ona se sastoji od nekoliko ključnih vještina koju poduzetnici moraju usvojiti. Evo kojih deset najbitnijih je odabrala stranica specijalizirana za temu poduzetništva, entrepreneur.com:
- Jasan razgovor
Razgovor je osnova komunikacije, i ne smije se zanemariti njegova važnost. Čak i jednostavan, prijateljski razgovor sa zaposlenicima može izgraditi međusobno povjerenje, a i otkriti probleme prije nego što postanu ozbiljni. Zdrava doza čavrljanja s nepoznatom osobom također može dovesti do poslovne prilike. Budite pristupačni, prijateljski nastrojeni, jer ćete tako moći razgovarati s gotovo svima.
- Govor tijela
Dobar dio komunikacije je neverbalan, stoga je usavršavanje govora tijela nužnost. U svakom trenutku je bitno držanje – budite uspravni, bilo da sjedite ili stojite, ramena povucite malo natrag, a glavu držite visoko i uspravno. Ljude gledajte ravno u oči. Nemojte se mrštiti. Ruke držite izvan džepova. Ovo su samo osnove! Usavršavanjem govora tijela možete preuzeti kontrolu u svakoj situaciji.
- Pisanje
Ne morate biti Marcel Proust, ali trebate naučiti pisati izravno i jezgrovito. Sigurno se često koristite emailom redovito, pa je važno jasno artikulirati misli putem ovog medija sa što manje nejasnoća. Najlakše ćete poboljšati pisanje budete li redovito čitali.
- Prezentiranje
Poduzetnik vrši prezentacije u više formata, ali možemo ih sve svrstati u istu kategoriju. Možda trebate prezentirati financijske izvještaje partnerima ili ulagačima. Možda trebate svoje poslovne usluge prezentirati zainteresiranom klijentu. Možda čak i trebate održati govor na sajmu poduzetništva. U svim navedenim slučajevima bitna je jasnoća, konciznost, samouvjerenost, i držanje.
- Pregovaranje
U poslovnom svijetu pregovori su svakodnevica, stoga vrijedi sljedeće: što ste bolji u pregovaranju, bit ćete uspješniji u biznisu. Lakše ćete uspjeti osigurati dobre uvjete za najam ureda, razumnije plaće najboljim zaposlenicima, i čak unosnije ponude najbitnijim klijentima. Za učinkovito pregovaranje nisu bitne samo prave riječi; bitan je i tajming, poznavanje ključnih činjenica, i dakako samouvjerenost.
- Posredništvo
Iako ćete rjeđe biti posrednik nego govornik, ponekad ćete trebati riješiti određene konflikte. Možda ćete trebati razriješiti svađu između 2 zaposlenika oko toga čija je odgovornost bila napraviti neku stvar. Ili će vam možda dva različita dobavljača ući u konflikt zbog pogreške u komunikaciji. U svakom slučaju, morate saslušati obje strane i pomoći im da riješe svoje probleme.
- Debate
Debatiranje nije nužno svađanje. Može biti i zdrava rasprava o dvije ili više opcija u okruženju punom međusobnog poštovanja. Cilj debate nije (uvijek) poraziti protivnika – ključno je jasno iznijeti vaša mišljenja i stajališta. Tako ćete ulagačima, partnerima, i zaposlenicima lakše razjasniti svoje ideje.
- Vođenje
Vođa ima mnogo odgovornosti, ali u vidu komunikacije, najbitnije da odišete samopouzdanjem, povjerenjem i strašću. Ljude ćete inspirirati svakodnevnim porukama, javnim i privatnim, i ključno je da se držite kao vođa kako bi održali moćan imidž.
- Poduzetnik mora biti polivalentan
Danas postoje razne platforme za komunikaciju – telefonski pozivi, sms-ovi, emailovi, video razgovori, instant poruke (kao primjerice na Facebooku); i trebate odabrati koja je prikladna u kojoj situaciji. Odabiranje ispravnog medija je vrlo važno.
- Slušanje
Slušanje je vjerojatno najbitnija komunikacijska vještina, jer je primjenjiva u mnogim situacijama. Aktivno slušanje pomaže u razgovoru, debati, vođenju, pregovaranju, i posredovanju, jer njime pokazujete promišljenost, empatiju i angažiranost ljudima oko sebe.
Kad savladate ovih deset ključnih komunikacijskih vještina, imat ćete bolje izglede da uspijete kao poduzetnik. Kao i kod svake druge vještine, nije ih moguće usavršiti se bez prakse; trebate ih aktivno vježbati, usavršavati i izoštravati. Nemojte očekivati da ćete odmah biti savršeni – trudite se što više možete i budite svjesni svog nastupa, i sve će drugo doći s vremenom.
Preuzeto sa: manager.ba