Zasigurno prilikom učenja pravite bilješke kako bi vam bilo lakše savladati gradivo. Stoga vam donosimo nekoliko smjernica kako ih što bolje i kvalitetnije napraviti.
Prije nego krenete s pravljenjem bilježaka upoznajte se s etapama upoznavanja gradiva:
- čitanje naslova
- razmišljanje „Što već znam o ovoj temi?“
- gledanje ilustracija i čitanje prvog odlomka
- čitanje zadnjeg odlomak
- “preletjeti” kroz tekst
- postavljanje pitanja
- čitanje cijelog sadržaja – pronalaženje glavne ideju u svakom odlomku i podatka vezanih uz glavnu ideju
- pisanje bilježaka
- ponavljanje gradiva vlastitim riječima
- ponovno čitanje.
Kako praviti bilješke?
Da bi se gradivo „sačuvalo za kasnije“, obično ga nije dovoljno samo aktivno i sustavno učiti. Potrebno je i zabilježiti ili na drugi način spremiti glavne ideje u obliku koji će omogućiti njihovo korištenje. Kako to napraviti?
Podvlačenje
Ovo je metoda koju koristi većina učenika. No ona je manje djelotvorna od ostalih. Naime, kad se podvlači tekst ipak smo relativno pasivni pogotovo kad u sebi mislimo „Sad ću podvlačiti, a kasnije ću to učiti“. Također, ako se podvlači previše teksta ili se podvlači prije nego što se pročitao cijeli sadržaj nije moguće znati što je važno i što treba podvući, a što ne.
Treba podvlačiti ono stoje važno. Stoga je potrebno prvo pročitati cijeli tekst i malo razmisliti o njemu. Za podvlačenje se mogu koristiti olovke ili markeri različitih boja. Tako se glavna ideja može podcrtati crvenom, a ideje koje slijede iz nje plavom bojom.
Uz podvlačenje mogu se pisati i komentari na marginama. Tako na margini možete napisati neko pitanje, definiciju riječi koju ne znate ili kratku natuknicu.
Sažetak
Jedan od načina vođenja bilježaka jest i pravljenje sažetka. Dobar sažetak sažima gradivo i usmjerava na važne ideje.
Slijedi nekoliko ideja kako napisati dobar sažetak teksta:
- izbacite sve što nije bitno
- izbacite sve što se ponavlja
- za više nižerednih pojmova pronađite jedan višeredni
- izaberite najvažniju rečenicu ako ju je autor iznio – ako to autor nije učinio, sami napišite najvažniju rečenicu.
Predlažemo i metodu dva stupca – u jedan stupac navedite najvažnije pojmove iz lekcije (ključne riječi) a u drugi podatke vezane uz svaku ključnu riječ i
Volite crtati, prikažite gradivo zanimljivim crtežom. Bilješke je vrlo korisno voditi i za vrijeme nastave. Kad ponavljate, čitajte svoje bilješke, a imate li vremena, možete ih ponovno prepisati i urediti. Vizualnim tipovima ovo u velikoj mjeri pomaže kod učenja.
I za kraj jedna zanimljivost, učenici koji uče kako se sustavno vode bilješke i to primjenjuju uspješniji su od ostalih.
Preuzeto sa: skole.hr