Site icon mladibl.com

Osnove investiranja #3: Berza za početnike – šta moramo znati prije nego počnemo ulagati?

Kada počnemo ulagati, naš glavni cilj je financijska neovisnost. Ukoliko počnemo što je prije moguće, na kraju ćemo – a prije postizanja ovog cilja – sveukupno morati uložiti manje novca. No, šta nas sprječava da počnemo?

Obično se suočavamo s jednim od sljedeća 3 razloga:

1-Strah od gubitka

Bojimo se da ćemo izgubiti svoj novac, za koji smo toliko dugo radili.

Niko ne želi gubiti novac.

Ovdje je važno napomenuti da ulaganja uvijek sadrže određeni rizik. Međutim, neki oblici ulaganja su sigurniji i stabilniji od drugih, te više odgovaraju profilima ulagača koji čine prve korake na financijskim tržištima.

U svakom slučaju, bolje je dobiti podršku od certificiranih konzultanata, kao što su konsultanti Freedom24, prije nego što počnemo sa našim transakcijama. Freedom Finance ne traži provizije, mjesečne pretplate ili skrivene troškove.

2-Hiperanaliza

Kada previše sati prije ulaganja na burzi provedemo istraživajući i dobijamo mnogo različitih informacija iz mnogih izvora, na kraju se zbunimo, umorimo i brinemo više nego prije.

Naravno, moramo svaki put znati u što ulažemo svoj novac prije nego što ga uložimo, ali da bismo imali željene povrate, moramo se suzdržavati od pretjerivanja.

Pretjerivanje u razmišljanju prije donošenja odluke može biti loša stvar.

Proučavanje podataka oko ulaganja olakšava se uz pomoć burzovne platforme kao što je Freedom Finance, koja nudi sedmične i besplatne sveobuhvatne preporuke za portfolio i isplative investicijske ideje.

Freedom također daje prednost transparentnosti i sigurnosti svojih ulagača, budući da ima europsku operativnu licencu Komisije za tržište kapitala i dugoročni kreditni rejting “B” od strane Standard & Poor’s Global Ratings. Platforma je odgovorna trima regulatornim tijelima: CySEC, BaFin i SEC.

3-Nedostatak novca

Nerijetko mislimo da nemamo dovoljno novca za početak ulaganja.

Ulaganja ne zahtijevaju uvijek velika sredstva. Možemo početi s vrlo malim iznosima, a zatim, kako se bolje upoznajemo i njegujemo našu otpornost na rizik, možemo postupno i pažljivo ulagati veća sredstva.

Ulaganja uvijek uključuju određenu razinu rizika. Međutim, postoje neki investicijski instrumenti koji su sigurniji u usporedbi s drugima i idealniji su za pojedince kada tek krenu u područje ulaganja; na primjer, ETF-ovi.

Nisu potrebna velika sredstva da bi se počelo ulagati.

Općenito je dobra ideja napraviti financijski plan prije nego što uložimo svoj novac. Plan nam pomaže da razmišljamo dugoročno i znamo kako se ponašati, što nam daje osjećaj većeg samopouzdanja i sigurnosti da donosimo ispravne odluke.

Koje korake trebamo poduzeti prije nego što počnemo ulagati?

  1. Da su naši prihodi veći od naših rashoda i želimo uložiti njihovu razliku.
  2. Štednja.

Mnogo prije nego počnemo investirati, vrlo je važno da svaki mjesec imamo više prihoda nego rashoda, te uštedjeti neki iznos – na primjer 10% na početku, a kasnije 30%.

Freedom nudi D-račun, koji nam omogućuje da zadržimo svoj novac uz 3% godišnje kamatne stope. Prinos se izračunava i izvještava svakodnevno. Taj račun se kreira automatski zajedno s glavnim računom.

  1. Sigurnosni jastuk

Nakon što smo uspješno završili gornja dva koraka – zadržavajući više prihoda od troškova i štedeći određeni iznos svaki mjesec – bitno je imati sigurnosni jastuk koji odgovara našim tromjesečnim do šestomjesečnim prihodima.

Na taj se način osjećamo sigurnije prilikom svake životne promjene i pokrivamo sve izvanredne troškove.

  1. Otplata kredita

Ako i kada smo uzeli kredite, onda prvo otplaćujemo kredite s visokim kamatama, a zatim one s najnižim kamatama.

Počni brzo i lako ulaganja preko Freedom Finance, koji kontroliraju 3 najveća regulatora tijela CySEC, BaFin i SEC.

https://www.lonac.pro/osnove-investiranja-3-burza-za-pocetnike-sta-moramo-znati-prije-nego-pocnemo-ulagati-1

Exit mobile version