Site icon mladibl.com

Ako želite ulagati novac u neki biznis, činite to pametno

Ako želi biti slobodna, neovisna o bilo kome, svaka odrasla osoba treba imati svoj novac, svoja primanja, plaću kojom će raspolagati na način na koji sama to želi.

Plaća je danas, većini ljudi, nešto što svakog mjeseca dolazi i što služi za hranu, režije, odjeću, obuću i druge osnovne stvari neophodne za život. Međutim, pojedini dio svojih mjesečnih primanja koriste i za putovanje o kojem odavno maštaju, za kupovinu odjeće ili obuće koji su malo skuplji, a ima i onih koji svoj novac ulažu u nešto dugoročnije.

Takvi ljudi žele veću neovisnost, žele da u potpunosti upravljaju svojim novcem i da se osiguraju za neke buduće dane, kada možda neće biti tog sigurnog mjesečnog primanja.

Postoje i one osobe koje brigu o svom novcu povjeravaju nekom drugom, partneru uglavnom, misleći kako će se on ili ona bolje od njih brinuti i o njihovom novcu, jer nisu sigurni u svoje matematičke, ali i organizacijske sposobnosti.

Investiranje novca, pak, u neki poslovni pothvat, posao, projekt ili nekretninu, s ciljem ostvarivanja dodatnog prihoda ili dobiti mnogo je mudrija odluka.

Ako je i vama primamljiva pomisao da pokrenete vlastiti posao, nemojte da vas nešto na tom putu pokoleba. Dobro razmislite o tome što znate i što volite raditi, te kome biste to mogli prodavati.

Možda uspijete neki svoj hobi upakovati kao proizvod ili uslugu i plasirati ga na tržište. Moguće je da će to ostati na tome da to bude vaš dodatni poslić od kojeg ćete imati manju korist, ali može se desiti i da se to pretvori u neki ozbiljniji biznis od kojeg ćete imati veliku korist. Poduzetništvo je najčešći način izgradnje bogatstva, financijskog osamostaljivanja, ali put do velikog uspjeha vrlo često je i težak.

Međutim, nemaju svi ideju niti želju da pokrenu vlastiti posao, te i za takve postoji izbor, a to je da ulože u neki već postojeći biznis i da postanu partner u nekom već izgrađenom biznisu.

Za šta god da se odlučite, sigurno je da vam je potrebna mala pomoć u tome, a u nastavku su neki savjeti i pravila koja možete primijeniti u oba slučaja.

Može se i s manje novca

Mnogi smatraju da je za početak ulaganja potreban veliki kapital, međutim, to nije baš uvijek tako. Investirati novac u dionice možete početi već s nekoliko stotina maraka. Ako pokrećete vlastiti posao, mudrije je da u početku ulažete manje novca, da se ne razbacujete dok niste sigurni kako stvari stoje. Ako nakon nekog vremena vidite da u tom poslu ima profita i uspjeha, onda uložite još ili proširite poslovanje. Drugim riječima – slijedite novac.

Ne odustajte

Svaki početak je težak i to trebate znati. Zbog toga, ako od samog početka ne ide sve kako ste zamislili, nemojte da vas to obeshrabri i natjera da odustanete. Zato trebate imati dugoročni plan i ne razmišljati o kratkoročnim neuspjesima i preprekama na putu, oscilacijama cijene. Bolje je napraviti plan za godinu unaprijed i onda pratiti u kojem smjeru idete.

Matematika

Ono što uvijek trebate imati na umu jeste da trošite manje novca nego što zaradite. Što je veća razlika između prihoda i troškova, to više štedite i imovina brže raste.

Pametno ulaganje

Početnici u investiranju skloni su sav novac uložiti u dionice samo jedne kompanije očekujući da će im baš ta kompanija donijeti željenu dobit. Moguće je da se to u nekim slučajevima i desi, ali mnogo je sigurnije ulagati u više različitih firmi, jer uvijek se vodite onom: Ako u jednoj oblasti posao ne ide baš dobro, možda će baš u drugoj sve biti odlično.

Racionalizirajte ulaganja

Ono što je veoma važno u cijeloj ovoj priči jeste da nikada ne trošite novac koji vam je potreban za život, odnosno životne potrebe, hranu, plaćanje računa, rate kredita i slično. Taj dio novca uvijek mora biti osiguran, kako se ne biste hvatali za glavu jer ste novac za osnovne životne potrebe potrošili za nešto drugo. To se zove racionalizacija ulaganja. 

Preuzeto sa: manager.ba

Exit mobile version