Inicijativom Dijalogom za zajedničku budućnost Institut za razvoj mladih KULT kreirao je platformu kroz koju mladi imaju priliku učiti, promišljati, dijeliti informacije i raditi zajednički na ostvarivanju osnovnih ljudskih prava i temeljenih sloboda. Kroz direktni rad s mladima i stvaranje online prostora za interakciju mladih Institut potiče mlade na razmjenu informacija i ideja sa posebnim fokusom na ljudska prava.
Imajući u vidu da je Bosna i Hercegovina na svom putu europskih integracija Institut ovom inicijativom potiče mlade na učešće u procesima donošenja odluka, podržavajući bolje razumijevanje uloge mladih u bosanskohercegovačkom društvu, jačanje njihove uloge u lokalnim zajednicama ali povezujući mlade sa drugim akterima u zajednici. Kroz ovu inicijativu mladi su proveli niz lokalnih građanskih inicijativa, donirali brojne sate volontiranja te zajedno učili, mislili i djelovali.
Jedna od aktivnosti inicijative i kreiranje umjetničkog sadržaja za mlade. Kroz inicijativu Institut se odlučio da u doba pandemije kreira virtualni sadržaj sa mladima za mlade kroz koji će potaknuti na promišljanje o nekim osnovnim ljudskim pravima čije kršenje utječe i na život mladih u BiH.
Prvi virtuelni mjuzikl Biće nam bolje ako (ne)reagujemo govori o četiri mlade osobe koje u svakodnevnom razgovoru promišljaju pitanja ljudskih prava mladih u Bosni i Hercegovini. Mladalački osvrt na svakodnevna pitanja potiče nas na razmišljanje o mladima ali i pravima koje se krše u BiH.
Dani je buntovni tinejdžer koji je zaljubljenik u rock muziku i odbija podržavati sve što je aktuelno danas. On se ne pronalazi u današnjem svijetu, jer vidi sve probleme s kojima se suočavaju mladi. Želi da ima mogućnost da promijeni sve što ga ograničava i truje u današnjem političkom i društvenom sistemu države. Voli svoje prijatelje i želi da im pomogne i bude tu za njih. Vjeruje da ono što ih spaja su njihove različitosti i teži ka tome da poštuje svakoga i sve na osnovu toga kakvi su ljudi. Sa druge strane Danijeve ličnosti stoji i tradicionalni okvir iz kojeg vrlo često ne može da istupi, jer je ono što su starci usadili u njega izuzetno snažan trag. Da li će Dani uspjeti pomiriti svoje otvorene stavove sa onim tradicionalnim?
Ana “Anči” sija samopouzdanjem i pozitivom, ali iza zatvorenih aplikacija i zidova bori se sama sa sobom. Kao i svi vi, opsjednuta je mobitelom i internetom. Veoma cijeni prijatelje i vrijeme provedeno s njima, s obzirom na to da je u školi izložena raznim ružnim komentarima i dobacivanjima. Iako je izložena vršnjačkom nasilju, nikada ne tretira prijatelje na taj način i zaštitnički se odnosi prema njima. Uporna je i uvijek nastoji pokazati da ona sve može, bori se protiv nepravde i veoma je vokalna u vezi sa svim problemima koji ih okružuju. Svjesna je sebe i položaja u svom društvu. Međutim, izvan svog društva ne uspijeva pronaći hrabrost da se suprotstavi drugima i silno pokušava biti jedna u masi, ne bi li se tako bolje uklopila u šire društvo. Voli da bude voljena i iz tog razloga nekada gubi sebe. Da li će Ana uz pomoć prijatelja uspjeti naći svoj put?
Nika je tinejdžerka koja voli dobru zabavu i uvijek je optimista u društvu. Ona je djevojka koja samo kaže ideju pa kome se sviđa neka se snalazi s njom. Trudi se biti drugačija od ostatka teen populacije i isticati se u onome što voli i radi… jer mi nismo puzzle da se uklapamo. Uvijek izmami osmijeh na lica svojih prijatelja i razveseli ih ma u kakvoj god situaciji da se našli. Pravi je prijatelj i velika dobrica. Ima odgovor na svaku situaciju i brzo se snalazi u novim izazovima. U ekipi je glas razuma, ona koja uvijek presječe stvar i podstakne na akciju. Nika je vedra, lepršava, vesela i glasna. Da li je takva i kada ostane sama?
Maja je tinejdžerka ustrajna u borbi za svoja prava. Iskreno se bori i za ravnopravnost žena i muškaraca i za svačije pravo da bira svoju vjeru. Voli da dosađuje prijateljima stalnim fotografisanjem jer je fotografisanje jedan od njenih hobija. Izvana naoko hladna i kamenog lica, Maja je suštinski treperava i nježna kao leptirić. To se vidi i po njenom gotičkom stilu oblačenja, koji samo na prvu izgleda hladno i grubo, a zapravo prekriva nježnu i simpatičnu osobu. Voli da sluša muziku i jedan od najdražih pjevača joj je Božo Vrećo. Iako mlada, Maja je jedina tinejdžerka u svom društvu koja je uspjela izaći iz tradicionalnih okvira u želji da bude sve ono što misli i osjeća. Da li je to zaista tako ili i ona vješto prikriva svoje unutrašnje borbe?
Pridružite nam se online na premijeri mjuzikla u srijedu, 15. septembra u 18 sati putem zvanične Facebook stranice Instituta za razvoj mladih KULT.
Virtuelni mjuzikl Biće nam bolje ako (ne) reagujemo je nastao u produkciji Muzičkog atelje u BiH, Basics škole a uz podršku Pozorišta mladih Sarajevo. Institut provodi inicijativu uz podršku Ambasade Kraljevine Nizozemske u Bosni i Hercegovini.
Preuzeto sa: mladi.org